Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/9/9/99c32c3d-e486-4536-8012-a5d3bf52ea2d/direct-marketing.sk/web/wp-config.php on line 42
Direct marketing – jeho klasické a moderné formy - Direct marketing.sk

Direct marketing – jeho klasické a moderné formy

Čo je vlastne direct marketing? Ako hovorí samotný jeho názov – teda priamy marketing, ide o priame oslovenie potenciálneho zákazníka. To znamená, že direct marketing je adresný. Kedysi fungoval najmä formou priamych zásielok do poštových schránok, či formou SMS. V dnešnej dobe však moderní marketéri vedia, že budúcnosť direct marketingu je na webe.

Klasické formy priameho marketingu

Tieto formy priameho marketingu sú vám iste známe a možno ste sa s nimi už osobne stretli:

  • Direct mail. Už ste dostali do schránky napríklad módny katalóg, ktorý bol adresovaný priamo na vaše meno? Toto je typický príklad direct mailu, čiže priamej zásielky, ako formy direct marketingu.
  • Takisto pomerne bežné je telefonovanie potenciálnym klientom z databázy s ponukou tovarov alebo služieb. Telemarketing však medzi príjemcami nie je veľmi obľúbený. Telefón totiž často dokáže zazvoniť v tej najnevhodnejšej chvíli…
  • SMS marketing. Obdoba telemarketingu, pričom však ponuka je zasielaná formou SMS správy. Bežne takto fungujú napríklad mobilné spoločnosti.
  • Priamy predaj. Priamy predaj prebieha doslova od dverí k dverám. Môže sa teda stať, že vám pri dverách zaklope podomový obchodník. Treba však povedať, že táto forma priameho marketingu je v súčasnosti na ústupe.

Ako využívať priamy marketing v súčasnosti?

Ako už bolo spomenuté, budúcnosť priameho marketingu je na webe. Aké sú moderné formy priameho marketingu na webe?

  • Využívajte sociálne siete! Prečo využívať ako formu priameho marketingu práve sociálne siete? Odpoveď je jednoduchá! Na sociálnych sieťach je takmer každý. A okrem toho, sociálne siete zhromažďujú o svojich užívateľoch obrovské množstvo dát. Od ich záujmov a preferencií, až po údaje z ich života a demografické údaje. Neexistuje teda lepší spôsob, ako formou direct marketingu osloviť presne tých ľudí, ktorých chcete. A okrem toho, existuje tu možnosť spätnej väzby, teda zákazníci môžu svoje pozitívne skúsenosti s vami zverejniť.
  • Zasielajte videá. Modernou formou direct marketingu je klasický email marketing, ktorý však na oslovenie používa formu videa. Je to v mnohých prípadoch pre príjemcu zaujímavejšie a presvedčivejšie. Samozrejme, ani vo videu nesmie chýbať takzvaná „call to action“, teda výzva k akcii.

Akú formu priameho marketingu využijete pre svoj biznis? Klasickú alebo budete skôr kráčať z dobou a zameriate sa na sociálne siete?
Autorské právo: bloomua / 123RF Reklamní fotografie